Stolica Kampanii, położona u podnóży groźnego Wezuwiusza, zachwyca nie tylko kuchnią, ale też bogactwem swojej historii, kultury i zabytków. W tym artykule znajdziecie garść informacji o historii miasta, Cudzie Św. Januarego oraz o kilku najważniejszych atrakcjach turystycznych. Zapraszam do lektury!
Krótka historia miasta
Neapol został założony przez Greków w VIII wieku p.n.e i nosił wówczas nazwę Partenope. Do dziś używa się przymiotnika partenopeo w znaczeniu napoletano, czyli neapolitański.
Od XIII wieku przez wiele lat miasto stanowiło stolicę Królestwa Neapolu, a następnie Królestwa Obojga Sycylii – w tym czasie przypadł jego złoty wiek. Niestety w II połowie XIX wieku, po przyłączeniu do Królestwa Włoch, rozpoczął się proces ubożenia zarówno samego Neapolu, jak i całego południa półwyspu Apenińskiego.
Dziś Neapol jest trzecim co do wielkości miastem Italii i nadal stanowi główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy na południu. To właśnie tutaj znajduje się drugi co do wielkości przeładunków port we Włoszech.
W Neapolu funkcjonuje lokalny język, którym posługują się wszyscy mieszkańcy, również młodzi ludzie.
Kiedy wybrać się do Neapolu?
Kwestię oceny pod względem pogody zostawiam wam – niektórzy uwielbiają letnie upały, inni wolą ogrzewać się lekkimi promieniami słońca, a jeszcze inni spacerować po mieście w rękawiczkach i szaliku. Miejcie tylko na uwadze, że w lipcu i sierpniu temperatury mogą być nieznośnie wysokie.
Podobno, jeśli nie chcecie oberwać, lepiej nie zwiedzać miasta w momencie, gdy rozgrywa się w nim mecz Napoli – wygrany, czy przegrany, na ulicach dochodzi do zamieszek i może być niebezpiecznie.
Poza tym co roku 19 września rzesze pielgrzymów przyciąga Cud Świętego Januarego – patrona miasta, który zmarł w 305 roku w czasach prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana.
Cud polega na tym, że krew Św. Januarego w relikwiarzu zmienia stan ze stałego w płynny. Oczywiście zdarza się, że do cudu nie dochodzi, co najczęściej zapowiada nieszczęśliwe wydarzenie. Podobno było tak we wrześniu 1939 roku, gdy wybuchła II wojna światowa, w 1944 roku, gdy wybuchł Wezuwiusz, czy w 1980 roku, gdy doszło do silnego trzęsienia ziemi w oddalonej o 50 km od Neapolu Irpinii.
Badacze podważają obecność krwi w relikwiarzu, twierdzą, że znajduje się w nim płyn tiksotropowy, który wykazuje identyczne właściwości – przyjmuje stan stały w spoczynku, a po zamieszaniu, upłynnia się.
Można wierzyć lub nie, niemniej jednak jest to całkiem ciekawa historia.
Co zwiedzić w Neapolu?
Pierwszym punktem na liście jest historyczne centrum Neapolu (Centro Storico) – największe w Europie i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tutaj, poruszając się głównie wzdłuż Spaccanapoli i Via dei Tribunali, zwiedzicie najważniejsze atrakcje turystyczne miasta, takie jak Kaplica San Severo, Napoli Sotterranea (Podziemny Neapol), Klasztor San Lorenzo Maggiore, Katedra Św. Januarego, Busto di Pulcinella i inne. Kilka z nich omawiam poniżej.
Duomo di Napoli
Inaczej Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Cattedrale di Santa Maria Assunta). W jej wnętrzu w XVII w. zbudowano kaplicę św. Januarego, która powstała jako wyraz wdzięczności mieszkańców Neapolu, za ocalenie ich podczas epidemii dżumy w 1526-1529 r. W katedrze znajduje się też gotycka kaplica Minutolo oraz renesansowa krypta Succoro z relikwiami patrona miasta.
Piazza del Plebiscito
Plac nazwano na cześć plebiscytu z 1860 roku, w efekcie którego Neapol przyłączono do Królestwa Włoch. Liczy sobie ok. 25 000 m² i jest jednym z największych w całym kraju. Ze względu na jego rozmiary odbywa się tutaj wiele wydarzeń kulturalnych i manifestacji.
Najważniejszym budynkiem znajdującym się przy placu jest kościół San Francesco di Paola – jego kopuły po prostu nie da się przeoczyć. Powstał on za czasów panowania dynastii Burbonów i miał stanowić symbol ich rządów po wygnaniu Francuzów.
Palazzo Reale
Palazzo Reale stanowi jedną z rezydencji Dynastii Burbonów w stolicy Kampanii. Pozostałe to Caserta, Capodimonte i Portici.
Pałac jest luksusową budowlą z wielkimi, marmurowymi salami. Został wzniesiony w miejscu reprezentacyjnej rezydencji Neapolu, wybudowanej w celu goszczenia króla Filipa III Habsburga. Król ostatecznie nigdy jej nie odwiedził.
Zwiedzanie pałacu królewskiego kosztuje 10 euro.
Galeria Umberto I
Jest to pasaż handlowy wybudowany w 1890 roku. Budynek został dedykowany królowi Umberto I w podzięce za jego działania dla społeczeństwa podczas epidemii cholery w 1884 roku. Wygląd budynku został zainspirowany słynnym pasażem handlowym w Mediolanie – Galerią Wiktora Emanuela II. Na początku XX wieku w galerii spotykała się miejska inteligencja, dziś zjecie tutaj nawet Big Maca.
Na dziś to by było na tyle – nie chciałam pisać przydługiego postu, więc o pozostałych atrakcjach będziecie mieli przyjemność (mam nadzieję) poczytać w innych wpisach. Arrivederci!
Zapraszam tutaj do obejrzenia zdjęć w galerii.